12 rzeczy, które sprawiają, że pies jest szczęśliwy

Jest wiele rzeczy, dzięki którym psy są szczęśliwsze. Jeśli więc masz, lub zamierzasz mieć psa, poznaj te 12 rzeczy, które sprawiają przyjemność naszym pupilom.

Gryzienie, żucie, ciamkanie, mamlanie

Psy, a szczególnie te młode uwielbiają wszelkiego rodzaju gryzaki. Nieważne, czy to będzie kong wypchany jedzeniem, czy skóra wieprzowa, czy np. żwacze- czynność związana z gryzieniem wyzwala w psie endorfiny, dzięki którym staje się on po prostu szczęśliwszy. Żucie działa na psa kojąco, uspokaja go i poprawia jego samopoczucie. Pomaga rozładować kumulujące się w zwierzaku napięcie, dzięki czemu pies staje się zrelaksowany. Dlatego też dorosłe psy powinny przez co najmniej godzinę dziennie mieć zapewnione przysmaki do gryzienia. Szczególne istotne jest to przy młodych psach, które próbując ulżyć swędzeniu dziąseł, mogą się zabrać np. za nogę od stołu. W takiej sytuacji lepiej będzie podsunąć mu jakiś smakowity gryzak.

Ścielenie łóżka

Psy tak samo jak ludzie kochają wygodę i dążą do tego, aby ich przestrzeń osobista zapewniała im relaks. Dlatego często można zaobserwować często psa chodzącego w kółko po posłaniu, ugniatającego je i rozgrzebującego kocyki, zanim się położą. Ten rytuał wynika z instynktu. Kręcenie się w kółko jest sposobem na rozprzestrzenienie swojego zapachu w swoim legowisku i danie do zrozumienia, że ​​jest to ich terytorium. Dzięki temu zabiegowi będzie też czuł się bezpieczniej.

Sypianie z tobą

Podobno właściciele psów dzielą się na tych, którzy śpią z psem, oraz na tych, którzy się do tego nie przyznają 😊

Spanie z ludzkim towarzyszem sprawia, że pies czuje się uprzywilejowany. Czuje się częścią twojego świata, ponieważ włączasz go w swoją najbardziej osobistą przestrzeń. Powodowane jest to psią naturą (dziko żyjące psy sypiają w grupie).

Jeśli należysz do zwolenników spania z psem, należy pamiętać o tym, aby wprowadzić pewne zasady, które sprawią, że będzie łatwiej zapanować nad psem. Pies powinien czuć respekt przed wejściem na nasze łóżko i powinien to robić tylko za naszą zgodą. Musi on także nauczyć się schodzić z łóżka na komendę. Jeśli jednak nie chcecie, aby pies spał z wami w łóżku, warto mieć legowisko w sypialni tuż przy łóżku.

Chodzenie do szkoły posłuszeństwa.

Stymulacja umysłowa i czas zabawy w jednym wygodnym pakiecie.

Coraz więcej świeżo upieczonych opiekunów psów, decyduje się zapisać swojego pupila do psiej szkoły. Szkolenie psa ma masę zalet, zarówno dla naszego czworonożnego przyjaciela jak i dla nas samych, a rozpoczęcie wspólnej pracy pod okiem doświadczonego trenera może przynieść same korzyści. 

Oprócz aktywności fizycznej nasz pies potrzebuje w dużej mierze aktywności umysłowej. Nauka nowych komend, pracy węchowej potrafią zmęczyć psa o wiele bardziej niż długi spacer. Praca umysłowa rozwija umiejętności poznawcze naszego psa, zapewnia mu zdrowe i dobre zmęczenie mentalne oraz realizuje jego potrzebę współpracy z człowiekiem. Takie świadome łączenie aktywności fizycznej i umysłowej, świetnie zaspokaja podstawowe potrzeby naszego psiaka.

Węszenie

Psi węch jest podstawowym zmysłem, dzięki któremu pies widzi i interpretuje świat, zbierając informacje o otoczeniu. Węszenie jest bardzo ważną potrzebą behawioralną każdego psa. Działa na niego uspokajająco i poprawia samopoczucie.
Psy lubią węszyć, bo odczuwają zadowolenie i radość, co jest warunkiem dobrego nastroju i emocjonalnej równowagi.
Dlatego podczas spaceru należy zapewnić mu możliwość spokojnego eksplorowania otoczenia. Nie poganiaj go, nie odciągaj od źdźbła trawy, który wg ciebie obwąchuje już zbyt długo. Daj mu się nacieszyć tą chwilą.

Przewidywalność

Psy uwielbiają rutynę. Budzić się o stałej godzinie, spacer i jedzenie o określonej porze. Taki stały rytm dnia jest bardzo ważny dla kondycji psychicznej psa, ponieważ daje mu to poczucie bezpieczeństwa
Bywa, że jest im trudno dostosować się do nagłych zmian, a brak rutyny, gdy każdy dzień różni się od poprzedniego sprawia, że pies czuje się zdezorientowany i może prowadzić to do problemów behawioralnych.

Jedzenie w odosobnieniu

Chociaż niektóre psy lubią jeść, gdy jedzą ich właściciele, dla psa czynność jedzenia jest chwilą prywatną. Pies postrzega człowieka, jako przewodnikiem stada, więc będzie czuł się bardziej komfortowo, jedząc w swojej prywatnej przestrzeni, gdzie będzie miał pewność, że samiec alfa nie ukradnie mu jedzenia – dotyczy to każdego jedzenia czy smakołyku. Nie zdziw się, jeśli Twój pies zabierze to, co mu dasz i pójdzie do innego pokoju. Mimo że cię kocha po prostu nie chce się z tobą dzielić swoim jedzeniem 😉

Zawsze przy twoim boku

Psy uwielbiają być blisko swojego przewodnika i to niezależnie od rasy. Jest to jedno z najczęstszych zachowań, które psy uwielbiają robić. Dlatego nie zdziw się, że będzie za tobą podążał krok w kroku i nie licz na to, że uda ci się skorzystać z toalety bez czuwającego pod drzwiami czworonoga lub całej ekipy 😉

Oglądanie telewizji

Wychodząc z domu, wiele osób zostawia włączony telewizor, aby jego dźwięk towarzyszył psu pod ich nieobecność. Chociaż psy nie widzą tak jak ludzie, dostrzegają światło, kolory i dźwięk. Jest to dla nich stymulacja umysłowa i dlatego jest jedną z rzeczy, które psy kochają. Niektórzy eksperci twierdzą, że psy naprawdę lubią oglądać telewizję, ponieważ pomaga im się zrelaksować i walczyć z nudą. Jednakże telewizja nie powinna zastępować miłości, ludzkiej uwagi i wspólnych zajęć.

Podróżowanie

Psy zamiast siedzenia w domu, wolą być zabierane na wycieczki. Z radością będą Ci towarzyszyć wszędzie, gdziekolwiek się udasz. Psy czują się częścią rodziny, uwielbiają brać udział w każdej rodzinnej wyprawie i być zabieranym na regularne, interesujące spacery.

Pływanie

Czy kiedykolwiek widziałeś pływającego psa? Pływanie to zajęcie, które większość psów uwielbia jak żadne inne, a ponadto mają naturalną zdolność do robienia tego o wiele lepiej niż większość ludzi. Dla większości psów pływanie jest świetną alternatywą dla zabawy, czy spacerów o każdej porze dnia.

Muzyka

Psy bez wątpienia kochają muzykę. Stymuluje je na poziomie emocjonalnym i sensorycznym, a wiele osób ze zdziwieniem dowiaduje się, że ich ulubione zwierzaki mają precyzyjnie dostrojone ucho. Muzyka klasyczna uspokaja psy, ale szczególnie ulubioną muzyką jest ta, która zawiera wokal.
Muzyka może być też świetną pomocą uspokajającą, a psy są szczególnie podatne na ludzkie głosy w piosence. Więc może by tak pośpiewać swojemu psu?

Wygodna klatka lub zaciszne miejsce dla psa

Psy uwielbiają mieć własną, ciepłą, wygodną „budę”, w której mogą spokojnie leżeć i odpoczywać. Jest to dla nich też bezpieczny azyl, do którego mogą się udać, gdy boją się piorunów lub fajerwerków.

Dodaj komentarz