You are currently viewing Sylwester z psem, czyli 9 sposobów, jak pomóc psu przetrwać sylwestra

Sylwester z psem, czyli 9 sposobów, jak pomóc psu przetrwać sylwestra

Kolejny rok zbliża się do końca. Przed nami zabawa sylwestrowa i huczne witanie Nowego Roku. Planując przyjęcia sylwestrowe, pamiętajmy jednak o naszych zwierzakach. Sylwester z psem to w ostatnich latach nie lada wyzwanie dla wielu właścicieli.
Petardy to dla wielu osób wciąż nieodłączny element sylwestrowej zabawy, jednak dla zwierząt głośne dźwięki i błyski światła to często ogromny stres. Psy mogą wpaść w panikę, która może objawiać się fizycznymi symptomami, jak dyszenie, ślinotok, drżenie całego ciała, a nawet biegunka.

Istnieje jednak wiele prostych sposobów, których zastosowanie pomoże uspokoić nerwy naszych pupili w sylwestra.
Zanim więc wystrzelicie cały arsenał, przygotujcie wcześniej swoje psy, aby ta noc nie okazała się być dla nich traumatyczną.

Oto kilka sposobów na zapewnienie zwierzętom spokoju i bezpieczeństwa w tym czasie

1. Stwórz kryjówkę dla psa – bezpieczny kąt

Sylwester z psem

Zapewnij psu miejsce, w którym może się ukryć i poczuć się bezpiecznie. To miejsce powinno być zawsze dla niego dostępne, w momencie, gdy czuje się zagrożony.
Dobrym wyjściem jest tu klatka kennelowa, ale odpowiednio wcześniej wprowadzona, tak aby pies traktował ją jako swój azyl.
Dla większego ograniczenia ilości docierających bodźców, moża nakryć ją dodatkowo kocem. Klatka kennelowa zdaje egzamin tylko wtedy, gdy pies był wcześniej do niej przyzwyczajany, w przeciwnym razie, umieszczenie go nagle w klatce może go jeszcze bardziej zestresować.

2. W domu

Podczas fajerwerków pies powinien przebywać w domu. Zamknij okna i zaciągnij zasłony, aby zminimalizować hałas fajerwerków oraz ich błyski i tym samym zmniejszyć niepokój psa.

3. Przyzwyczajenie od najmłodszych lat

Jeśli masz szczeniaka lub młodego psa, ważne jest, aby stopniowo socjalizować go z różnymi bodźcami i sytuacjami,
w tym głośnymi dźwiękami. Ułatwia im to, jako dorosłemu psu, radzenie sobie z głośnymi dźwiękami i nietypowymi sytuacjami, jak właśnie Sylwester, czy chociażby burza z piorunami.

4. Terapia dźwiękiem. Znieczulenie psa na odgłosy fajerwerków

Dobrym sposobem na przyzwyczajanie psa do głośnych dźwięków jest odtwarzanie ich wcześniej jeszcze przed Sylwestrem.
Puszczaj psu nagrania dźwięku petard np. z YouTube, karmiąc go w tym czasie smakołykami. Powoli pies będzie się uczył kojarzyć dźwięk petard z czymś miłym. Tę metodę powinno rozpocząć się na kilka tygodni, a nawet miesięcy przed pokazem fajerwerków.

5. Pozostaw włączone radio lub telewizor


Włączenie telewizora lub radia nie tylko pomoże wyciszyć dźwięk, ale będzie odwracał wagę od odgłosów petard. Można puścić również kojącą muzykę.

6. Zabierz psa na trening

W ciągu dnia zapewnij swojemu psu wystarczająco dużo ruchu, tak aby go porządnie zmęczyć. Najlepiej, aby spacer odbył się jeszcze za dnia, zanim przedwcześni sylwestrowicze zaczną ćwiczyć odpalanie petard. Zmęczony, senny pies będzie mniej podatny na wybuch paniki podczas fajerwerków.

Należy również podjąć kroki, aby upewnić się, że pies podczas spaceru nie ucieknie, jeśli nagle usłyszy wystrzał. Spanikowany może wyrwać się i pobiec przed siebie na oślep, zupełnie nie reagując na nawoływanie właściciela. Zadbaj
o odpowiednie oznakowanie psa, zaopatrz go nie tylko w mikrochip, ale na wszelki wypadek również w adresówkę
z numerem Twojego telefonu.

7. Odwróć uwagę psa zabawkami lub smakołykami

Daj mu coś do ciekawego i angażującego do zabawy, aby odwrócić jego uwagę. Podczas wystrzałów podawaj mu jego ulubiony smakołyk. W ten sposób pies nauczy się kojarzyć hałas z pozytywnymi rzeczami. Dobrym rozwiązaniem jest też gryzak lub kong wypełniony czymś pysznym, aby zająć go na dłuższą chwilę żuciem, co też wpływa na zrelaksowanie się psa.

Pod koniec grudnia zawsze noś ze sobą smakołyki i podawaj je psu po każdym wystrzale petardy.

8. Idź po poradę do weterynarza

Jeśli żadne „domowe” sposoby jednak nie pomagają, czasem konieczne jest udanie się po pomoc do weterynarza.
Jeśli wiesz, że Twój pies staje się nadmiernie niespokojny, powiedz o tym lekarzowi. Być może zaleci leki lub suplementy, które pomogą Twojemu pupilowi przezwyciężyć chwile przerażenia.
Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, często należy rozpocząć leczenie z dużym wyprzedzeniem.

9. Zachowaj spokój

Najlepiej by tę noc pies spędził z osobami, które zna i którym ufa.
Zapewnij psu wsparcie psychiczne, jeśli będzie potrzebował Twojej bliskości, to mu ją daj. Bądź pogodny
i radosny, aby pokazać swoją postawą, że wszystko jest w porządku. Pogłaszcz go i mów do niego kojącym tonem. Jednocześnie nie pocieszaj go nadmiernie, aby pies nie nabrał przekonania, że faktycznie jest się czego bać.
Nigdy nie karz swojego zwierzaka, ani zmuszaj go do opuszczenia miejsca, w którym czuje się bezpiecznie, bo tym sposobem osiągniesz odwrotny skutek od zamierzonego.
Starajmy się więc zachowywać tak jak zwykle – nie pocieszajmy ani nie przytulajmy go przesadnie.

Dodaj komentarz